مقالات آموزشی

آیا امکان جابجا کردن نیروگاه خورشیدی وجود دارد؟

5/5 - (1 امتیاز)

نیروگاه خورشیدی در دو نوع آنگرید (On-grid) و آفگرید (Off-grid) به بهره برداری می‌رسد، نیروگاه‌های آفگرید محدودیتی برای جابجایی نیروگاه ندارند، اما برای جابجایی نیروگاه‌های آنگرید مستلزم رعایت شروطی هستیم که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

در ادامه به بررسی امکان جابجایی نیروگاه‌های خورشیدی در دو نوع آفگرید و آنگرید می پردازیم:

آفگرید (off grid)
نیروگاه‌های آفگرید بدون انعقاد قرار داد فروش برق به شبکه بطور مستقل به تامین بار در محل مصرف می‌پردازند این نیروگاه‌ها تماما در اختیار مالک قرار دارد و مالک می‌تواند نیروگاه را به دفعات نا محدود جابجا کند

نیروگاه‌های آفگرید

نیروگاه‌های آنگرید
پس از عقد قرار داد خرید تضمینی برق و اتصال نیروگاه خورشیدی آنگرید به شبکه برق سراسری واگذاری و فروش نیروگاه غیر قانونی می‌باشد و مالک حق واگذاری به غیر را نخواهد داشت، اما در حالت کلی جابجایی نیروگاه آنگرید خورشیدی به شروط زیر امکان پذیر خواهد بود:

نیروگاه‌های آنگرید

  • مالک باید مجوز احداث بر اساس تعرفه جدید خرید تضمینی برق خورشیدی برای محل جدید از شرکت توزیع برق و یا ساتبا کسب کند.
  • تجهیزات به کار رفته در نیروگاه قبلی استاندارد روز مورد تایید ساتبا را داشته باشد برای مثال پنل ۱۵۰ وات قبلا مورد تایید ساتبا بود، ولی در حال حاضر این پنل استاندارد ساتبا را دریافت نمی کند. استاندارد طراحی حفاظت‌ها در سال‌های قبل با استاندارد جدید که سال ۹۹ ابلاغ شده است متفاوت می‌باشد بنابراین در صورت جابجایی تابلو برق‌ها باید طبق استاندارد جدید بروز رسانی شوند
  • تجهیزات به کاربرده شده در نیروگاه قبلی معیوب نشده باشند و قابل استفاده باشند.
  • در صورتی که فاصله مبدا و مقصد نیروگاه خورشیدی زیاد باشد ممکن است زاویه بهینه نصب پنل‌ها تغییر کند که در این صورت و استراکچر قبلی نیاز به اصلاح یا تغییر خواهد داشت.
  • هنگام جابجایی نیروگاه خورشدی کنتور جدید و سیم کارت جدید باید تهیه و نصب گردد، چون اساسا شرایط خرید و تولید و … تغییرکرده است.

مالک نیروگاه می‌تواند با اعلام قصد جابجایی نیروگاه مجوز‌های لازم برای نیروگاه جدید را اخذ کرده و سپس تجهیزات قبلی را متناسب با استاندار جدید نصب نماید.
باید خاطر نشان کرد که نیروگاه دست دوم خورشیدی هیچ گونه مجوزی دریافت نمی‌کند و قرارداد خرید تضمینی با این نیروگاه‌ها انعقاد نخواهد شد نکات فوق برای جابجایی نیروگاه توسط خود مالک صادق است و برای مالک نیروگاه دست دوم خورشیدی فروش برق امکان پذیر نمی‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید